MATANGI/MAYA/M.I.A.

Budzi kontrowersje, jest niepokorna, balansuje na granicy dobrego smaku, a na scenie wykrzykuje odważne teksty. Naczelna buntowniczka branży muzycznej, na której płyty fani czekają z niecierpliwością. Zdobyła popularność za sprawą ścieżki muzycznej do filmu Slumdog. Milioner z ulicy, w tym nominowanego do Oskara utworu „O Saya..” oraz „Paper Planes”.

 

Pochodząca ze Sri Lanki Mathangi „Maya” Arulpragasam, znana szerzej pod pseudonimem M.I.A., to wokalistka, kompozytorka i producentka, która łączy w swojej twórczości wiele różnych gatunków, w tym hip-hop, ragga, dancehall i electro. Bezkompromisowa, szczera i dosadna, zbudowała waleczny i buntowniczy wizerunek sceniczny, stojąc często w opozycji do polityki zachodniego świata, wyrażając niepopularne opinie i wątpliwości na temat jej mechanizmów.

Krytykowana przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone córka jednego z założycieli Tamilskich Tygrysów, oskarżana o wspieranie terroryzmu, przez co MTV cenzurowało jej klipy, tłumaczy jednak, że jej postawa to jedynie krzyk cywila i uchodźczyni w jednym. Z powodu zagrożenia wojną, dziewięcioletnia Maya wraz z matką i rodzeństwem uciekła ze Sri Lanki do Londynu, aby tam rozpocząć nowe życie. Film, oparty na nigdy wcześniej niepokazywanych materiałach archiwalnych jej autorstwa, jest intymnym portretem tej nietuzinkowej artystki, która nieustannie łamie konwencje. Obserwujemy jej zawodową i prywatną drogę od doświadczenia wojny domowej na Sri Lance, poprzez migrację, aż po karierę popularnej gwiazdy. Początkowo planowała robić filmy dokumentalne i dlatego jako studentka wróciła na Sri Lankę, aby sfilmować członków swojej rodziny.

Podróż i doświadczenie reżimu wojskowego Sri Lanki ukształtowały jej artystyczne i polityczne postawy. Zaczęła tworzyć muzykę, która była zderzeniem kulturowej estetyki street artu, hip-hopu i mieszkających w Londynie migrantów.

Film pokazuje w jaki sposób M.I.A wykorzystuje muzykę pop jako narzędzie polityczne i dlaczego tak bardzo zależy jej na byciu outsiderką zbuntowaną wobec ograniczeń, niesprawiedliwości systemu, hipokryzji i zakłamania politycznego.

DOSTĘP DO FILMU

Film będzie dostępny do obejrzenia w trakcie festiwalu, w dniach 20-22 listopada, za pośrednictwem naszej strony. Bilety online na wirtualny pokaz w cenie 10 zł są dostępne poniżej.

UWAGA. W wyniku drobnej awarii w systemie Interticket, na niektórych biletach mógł wygenerować się zły link do odtworzenia filmu – proszę zatem po otrzymaniu biletu z hasłem wejść bezpośrednio w alternatywny link do filmu tutaj, a nie ten z biletu, wpisując otrzymane na bilecie hasło.

Szczegółowe zasady dostępu do filmów zostały opisane w zakładce Bilety. Prosimy o zapoznanie się z nimi przed dokonaniem zakupu biletu.