Udostępnij

Idea

Idea

Festiwal Cinematika – Muzyka filmowa i Kino, to nowe wydarzenia muzyczno-filmowe, którego pierwsza edycja odbyła się w listopadzie 2020 roku w Gdańsku. Festiwal poświęcony jest muzyce filmowej, kompozytorom, wykonawcom – artystom muzycznym, ale również samym twórcom filmów. W ramach pierwszej edycji festiwalu odbyły się trzy koncerty muzyki filmowej oraz pokazy filmowe w czterech pasmach tematycznych.

Ze względu na ograniczenia pandemiczne pierwsza edycja Festiwalu odbyła się online. Koncerty były retransmitowane z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz z terenów Stoczni Cesarskiej przy WL4 – Mleczny Piotr, podobnie jak spotkania z twórcami. Pokazy filmowe odbyły się zaś za pośrednictwem strony festiwalu.

Głównym bohaterem pierwszej edycji festiwalu był islandzki kompozytor Jóhann Jóhannsson, jeden z najbardziej utalentowanych europejskich twórców muzyki współczesnej i filmowej, który zmarł tragicznie dwa lata temu. Muzykę z jego filmów zagrał duet Nanook of the North czyli Piotr Kaliński i Stefan Wesołowski. W trakcie koncertu wybrzmiały również premierowo autorskie kompozycje duetu, inspirowane daleką północą. W programie festiwalu znalazły się również filmy, do których Jóhannsson napisał muzykę.

Drugim z koncertów, była premiera autorskiej ścieżki muzycznej zespołu Llovage, czyli Olo Walickiego i Jacka Prościńskiego do klasyki kina niemego „Alicji w Krainie Czarów” z 1915 roku w reżyserii W. W. Younga. 

Trzecim koncertem, w scenerii Stoczni Cesarskiej przy WL4 – Mlecznym Piotrze, były autorskie remiksy utworów z filmów Quentina Tarantino gdańskiego DJ’a i muzyka zespołu BYTY, czyli Lipińskiego. Uzupełnieniem koncertu była projekcja pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Tarantino – bękart kina” w reżyserii Tary Wood.

Na czerwiec 2021 zaplanowano drugą edycję festiwalu, która tym razem ma odbyć się w całości realu. W programie ponownie znajdą się koncerty, spotkania z twórcami oraz projekcje filmów. Jednym z jej nowych elementów będzie nowy, międzynarodowy konkurs teledysków, oraz krótkich filmów muzycznych. Organizatorzy festiwalu do końca kwietnia czekają na zgłoszenia.

Więcej informacji o całym festiwalu już niebawem.

Dyrektorzy programowi festiwalu: Anna Kądziela-Grubman, Michał Grubman.

Autorką oprawy graficznej festiwalu jest Anna Witkowska.

Festiwal jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańska