Udostępnij

Idea

Idea

Festiwal Cinematika – Muzyka filmowa i Kino, to nowe wydarzenia muzyczno-filmowe, którego pierwsza edycja odbędzie się w Gdańsku w dniach 20-22 listopada 2020. Festiwal poświęcony jest muzyce filmowej, kompozytorom, wykonawcom – artystom muzycznym, ale również samym twórcom filmów. W ramach festiwalu odbędą się trzy koncerty muzyki filmowej oraz pokazy filmowe w czterech pasmach tematycznych.

Ze względu na ograniczenia pandemiczne Festiwal odbędzie się wyłącznie online. Koncerty będą retransmitowane z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz z terenów Stoczni Cesarskiej przy WL4 – Mleczny Piotr a filmy będzie można obejrzeć na platformie Festiwalu.

Głównym bohaterem pierwszej edycji festiwalu będzie islandzki kompozytor Jóhann Jóhannsson, jeden z najbardziej utalentowanych europejskich twórców muzyki współczesnej i filmowej, który zmarł tragicznie dwa lata temu. Muzykę z filmów, do których ją napisał zagra Nanook of the North czyli Piotr Kaliński i Stefan Wesołowski. W trakcie koncertu wybrzmią również premierowo autorskie kompozycje duetu, inspirowane daleką północą. W programie festiwalu znalazły się również filmy, do których Jóhannsson napisał muzykę.

Kolejny koncert, to premiera autorskiej ścieżki muzycznej zespołu Llovage, czyli Olo Walickiego i Jacka Prościńskiego do klasyki kina niemego „Alicji w Krainie Czarów” z 1915 roku w reżyserii W. W. Younga. Film będzie inspiracją i tłem do koncertu gdańskiego duetu muzycznego.  

Trzecim koncertem, tym razem w scenerii Stoczni Cesarskiej przy WL4 – Mlecznym Piotrze, będą autorskie remiksy utworów z filmów Quentina Tarantino gdańskiego DJ’a i muzyka zespołu BYTY, czyli Lipińskiego. Uzupełnieniem koncertu będzie projekcja pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Tarantino – bękart kina” w reżyserii Tary Wood.

Dyrektorzy programowi festiwalu: Anna Kądziela-Grubman, Michał Grubman

Autorką oprawy graficznej festiwalu jest Anna Witkowska.

Festiwal jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańska