About

Festiwal Cinematika – Kino + Muzyka Filmowa, to nowe wydarzenia muzyczno-filmowe, którego pierwsza edycja odbyła się online w listopadzie 2020 roku w Gdańsku. Festiwal poświęcony jest muzyce filmowej, wykonawcom – artystom muzycznym, filmom. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to Echa lat 80.

Druga edycja festiwalu zaplanowana jest w dniach 18-21 listopada 2021. Tym razem w całości w realu uwzględniając aktualne ograniczenia pandemiczne. Koncerty i projekcje filmowe odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, w Centrum św. Jana oraz w dawnym Kinie Watra.

Druga edycja festiwalu to nowe hasło przewodnie – Echa lat 80. czyli inspiracje muzyką, filmową stylistyką i modą lat 80. we współczesnym kinie. W ramach festiwalu odbędą się dwa koncertu muzyki filmowej, międzynarodowy konkurs teledysków oraz kilka pasm filmowych dedykowanych kinu arthousowemu, kinu muzycznemu oraz filmom łączącym stylistykę teledysków, kina gatunkowego, artystycznego oraz dokumentu.
W programie koncertów znajdzie się muzyka ze współcześnie zrealizowanych filmów i seriali inspirowanych latami 80. lub których akcja osadzona jest w tamtych latach, w tym m.in. “Drive”, “Dark”, “Stranger Things”, “Mandy”. Zabrzmią również utwory z “Obcego”, “Ucieczki z Nowego Jorku” i “Łowcy Androidów”.
Ze względu na ograniczenia pandemiczne pierwsza edycja Festiwalu odbyła się online. Koncerty były retransmitowane z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz z terenów Stoczni Cesarskiej przy WL4 – Mleczny Piotr, podobnie jak spotkania z twórcami. Pokazy filmowe odbyły się zaś za pośrednictwem strony festiwalu.
Więcej informacji o całym festiwalu już niebawem.
Dyrektorzy programowi festiwalu: Anna Kądziela-Grubman, Michał Grubman, twórcy m.in. Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku oraz MFF Sopot Film Festival.
Festiwal jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańska oraz środków Województwa Pomorskiego.